Mapa Chorwacji

Chorwacja położona jest w Europie Południowej nad morzem Adriatyckim. Stolica - Zagrzeb leży w kontynentalnej części kraju i jednocześnie jest największym miastem. Chorwacja od południa graniczy z Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, od wschodu z Serbią i Węgrami oraz od północy ze Słowenią. Część południowo-zachodnia z dostępem do morza obfituje w malownicze wyspy, półwyspy, zatoki.

mapa Chorwacji

Powierzchnia Chorwacji to 56 594km2, którą zamieszkuje niespełna 4,5 mln ludności. Główne miasta poza Zagrzebiem to Split, Rjeka, Osijek, Zadar, Slavonski Brod, Pula.

Chorwacja to również wiele chętnie odwiedzanych miast i miasteczek - Rovinj, Dubrownik, Sibetnik, Makarska, Karlovac.

Regiony Chorwacji

 • Chorwacja centralna - północna i kontynentalna część kraju ze stolicą w Zagrzebiu, tętniącym życiem kulturalnym, gospodarczym, politycznym, rozrywkowym. Region ten otoczony wzgórzami i bujną roślinnością zachęca do podziwiania roztaczających się widoków oraz średniowiecznej architektury.
 • Slavonia - położona w północno - wschodniej Chorwacji z głównym miastem Osijek. Region obfitujący w zabytkową architekturę i rozbudowaną ofertę kulturalną.
 • Istria - to największy półwysep zajmujący północno - zachodni obszar. Położona nad morzem przyciąga turystów licznymi zabytkami i bogatą ofertą turystyczną.
 • Kvarner - zatoka rozdzielająca Istrię od Lila - Karlovac otoczona górami i popularnymi wyspami - Krk, Cres, Losinj, Pag. Główne miasto Rijeka zachęca turystów zabytkową architekturą i sprzyjającym mikroklimatem.
 • Lika - Karlovac - obszar na zachód od części centralnej, w którym góry łączą się z morzem zapewniając niepowtarzalne widoki.
 • Dalmacja - obfituje w ciągnące się kilometrami wzdłuż Adriatyku plaże oraz niezliczoną ilość wysp
  • Dalmacja północna - region Zadaru
  • Dalmacja centralna - region Splitu
  • Dalmacja południowa - region Dubrownika

Warte zobaczenia

Najważniejszym atutem Chorwacji jest malownicze położenie nad morzem Adriatyckim z łagodnym klimatem obfitującym w dużą liczbą ciepłych i słonecznych dni w ciągu roku sprzyjających rozwojowi turystyki. Poza możliwością wypoczynku warto również wybrać się na zwiedzanie zabytków i poznanie bogatej historii państwa, podziwianie przyrody szczególnie w parkach narodowych i widoków z gór Dynarskich.

Republika Chorwacji - informacje

StolicaZagrzebUstrójrepublika semiprezydencka
Ludność4,3 mlnPowierzchnia56 594 km2
Język urzędowychorwackiReligiaKatolicyzm
Walutakuna (HRK)Nr kierunkowy+385
Czas letniUTC + 2Czas zimowyUTC + 1